przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
The official website of the President of the Republic of Poland
| |
A | A | A

Urszula Doroszewska

Urszula Doroszewska, born on 2 December 1954, a sociologist, opposition activist in the communist era.

 

From the days of her studies at the University of Warsaw, Ms Doroszewska was engaged in opposition activities, collaborating with the Workers' Defense Committee KOR, and the Committee for Social Self-Defense within KOR structures; since 1977 she had been the editor of the "Głos" underground paper; from 1978 on she had been participating in the Warsaw Students’ Solidarity Committee, in 1980-81  ran the daily news desk for "Solidarity " Mazowsze Region; during the martial law she was the editor of the “Wiadomości” weekly published in the underground; she is a columnist writing, among others,  for the "Przegląd Katolicki".

 

In the 1990s, she was a freelance journalist, published articles about the changes in the former USSR, among others, in the ”Rzeczpospolita” daily and in “Arcana. Ms Doroszewska ran assistance programmes in Ukraine (Crimea) and in the countries of the South Caucasus, conducted first by the IDEE Foundation Warsaw, then by the foundation Towarzystwo Demokratyczne Wschód, over whose works she presided from 2002 to 2006.

 

Since August 2006, she had been working for the Chancellery of the President of Poland, Lech Kaczynski, as an expert, since April 2007 as deputy director of the Foreign Affairs Office.

 

From December 2008 until February 2013, she was Poland’s Ambassador to Georgia. From May 2013 to August 2015, Ms Doroszewska was director of the Polish Institute in Minsk, Belarus.

 

She was awarded the Commander's Cross of the Order of Rebirth of Poland Polonia Restituta (2006) and The Presidential Order of Excellence (Georgia 2013).

Recommend site


You are leaving the official website of Polish President


Thank you for visiting our website.

See you soon.